JSB Match Diabolo, Pistol 4,52mm – 0,500g Luftvapen Ammunition
JSB Match Diabolo Pistol 4.52 är en lätt match diabol i två olika vikter, speciellt utvecklat för effektsvagare vapen.
JSB GREEN MATCH – LIGHT WEIGHT
Lätt match diabol i två olika vikter, speciellt utvecklat för effektsvagare vapen. Den låga vikten ger en högre utgångshastighet och att diabolen snabbare lämnar pipan.
JSB MATCH – MATCH AMMUNITION FÖR 10 METERS SPORTSKYTTE
JSB tillverkar match ammunition till flera av världens främsta luftgevärsskyttar inom de olympiska luftvapengrenarna. Hela tillverkningsprocessen, från blyets renhet till diabolernas design och kvalitetskontroll, har optimerats för att vinna tävlingar.
JSB Match diaboler är utvecklade för tavelskytte på 10 meter och lämnar skarpa och runda hål i tavlan. De erbjuds i olika storlekar och vikter för att passa luftvapnets pipa och effekt på ett så optimalt sätt som möjligt. Genom att välja rätt ammunition är ett effektivt sätt att plocka viktiga poäng. Testa och utvärdera vad som går bäst i ditt vapen.
JSB
DEN VIKTIGASTE FAKTORN för bra precision hos luftvapen är ammunitionen. Det spelar ingen roll hur bra eller dyrt vapen man har, laddar man med fel diaboler kommer precisionen alltid att bli lidande. Det är minst lika viktigt för enklare luftvapen. Hittar man rätt form, storlek och vikt på sin ammunition, kommer träffbilden minska radikalt.
*Vi löser 9 av 10 fall med precisions problem hos luftvapen, bara genom att byta ammunition – i de flesta fall till någon från JSB.
JSB är en av världens främsta tillverkare av diaboler för luftvapen. De flesta som tävlar i någon av långhålls grenarna använder idag någon modell från den tjeckiska tillverkaren. Under Field Target World Championship i Italien 2011 använde fler än 90% av de tävlande ammunition från JSB!
Hemligheten ligger i kvaliteten i både material och tillverkningsprocess. Hög kunskap och en unik utformning med flera olika vikter och storlekar gör att man exakt kan matcha diabolen till pipan. JSB anger exakta mått på sina diaboler (gäller ”huvudet”). T.ex. är 4,49mm, 4,51mm och 4,52mm alla diaboler för vapen i kaliber 4,5mm (.177). Alla pipor är olika stora men de flesta pipor tycks föredra en diabol som är något större än angiven kaliber. 4,52mm och 5,52mm är de populäraste storlekarna.
4,5mm
4,5mm (.177) Diabol4,5 mm är bland den vanligaste kalibern för luftvapen. Små diaboler och liten vikt ger hög hastighet. Med 10 Joules anslagsenergi har denna kaliber en flack kulbana som är enkel att skjuta med. En lätt ammunition är dock känsligare för vind.
Har man ett nytt luftvapen så rekommenderar jag alltid att man börjar med någon av JSB Test ammunition, det är en liten genväg till vilken kula som passar bäst till vapnet, det finns till kaliber 4,5mm Luftgevär samt till 4,5mm Luftpistol & även till Kaliber 5,5mm!
JSB Match Test Pistol Diabol 4,49 / 4,50 / 4,51mm
JSB Match Test Gevär Diaboler 4,49, 4,50, 4,51mm
JSB Exact Test .177 4,50, 4,51, 4,52mm Diaboler Testammunition
Specifikation
JSB Match Diabolo Pistol 4.52
- Kaliber 4,5 mm
- Kaliber 0.177
- Form Plattnos
- Antal per förpackning 500 st
- Diameter 4,52 mm
- Kulvikt 0,500 g
- Kulvikt 7,73 grains
- Kaliber 4,5 mm
- Kaliber 0.177
- EAN 08594180450233
- Leverantörsnummer 0010-500
















Recensioner
Det finns inga recensioner än.