SALUFÖRS STYCKVIS, EN PATRON !
Smörjmedel Special CO2 1 Patron Styckvis Avsedda för kolsyredrivna vapen.
Suveränt hjälpmedel som gör att du smörjer valv, 0-ringar och rörliga delar på nolltid
Förutom CO₂-gasen är smörjpatronerna även fyllda med 0,5 g specialolja som rengör och smörjer valvet, och samtidigt förser alla rörliga delar i mekanismen med ett oljeskikt. Regelbunden användning av smörjpatroner säkerställer konsekvent precision och pålitlig funktion.
Alla vapen bör skötas om på rätt sätt för att de ska fungera väl och inte åldras för fort. Walther att tagit fram en serie produkter som ser till att de olika typerna av vapen som finns får rätt medel på rätt ställe.
- Sätt bara i patronen, vänd pistolen upp och ned och tryck av tills den är tom.
- Smörjer mycket effektivt alla invändigt rörliga delar, packningar, valv, O-ringar.
- Det rekommenderas att avfyra en smörjpatron var tionde kolsyrepatron.
Efter smörjning är det bra om man avfyrar en rengöringskula ( Art.nr: FP1480 ) för att avlägsna oljan på pipans insida, du finner dem nedan under tillbehör till produkten.
För ett bra underhåll till samtliga förekommande kolsyrevapen, ser till att hålla vapnet i ett bra skick samt förlänger hållbarheten avsevärt på dina kolsyrevapen!
Säljes STYCKVIS, en patron!
Finns även som 5-pack, med Art.nr FP2266
Vikt: 203g
Konstruktion: Metall














Recensioner
Det finns inga recensioner än.